wtorek, 28 stycznia 2014

Wrocław oszczędza z wyobraźnią

Jeśli jesteście z nami od początku, mieliście już okazję poznać podstawowe zagadnienia i porady na temat oszczędzania. Jeśli nie - nic trudnego, posty wciąż znajdują się na blogu.

Chciałybyśmy pokazać ten temat z naszego punktu widzenia. O co chodzi konkretniej? Mieszkamy we Wrocławiu, znanym jako miasto spotkań. My chcemy przedstawić je z całkiem innej strony - Wrocław oszczędza z wyobraźnią! Zaczynając bezpośrednio od miasta, przechodząc do jego mieszkańców, bo w końcu oszczędność to cecha ludzi z wyobraźnią, a takich z pewnością niemało. Dziwne stwierdzenie - "miasto oszczędza". A może to my oszczędzamy dla miasta? Co można zrobić z takimi oszczędnościami? O tym (i nie tylko) przekonacie się już niedługo :)


Wrocław, miasto stu mostów, pięknie oświetlone. Na pierwszy rzut oka idą na to duże pieniądze. Oczywiście, takie są fakty, jednak miasto podejmuje także inicjatywy w oszczędzaniu. Jednym z przykładów jest komunikacja miejska. W 2009 roku władze miasta zajęły się pojazdami MPK, którymi nie jeździła duża ilość pasażerów, a co za tym idzie, niektóre tramwaje i autobusy jeżdżą rzadziej – zamiast 4 razy w ciągu godziny są to 3 razy.  Duża różnica dla pasażerów nie jest zauważalna, tłoków wciąż nie ma, a w ciągu każdego roku do budżetu państwa trafiają kolejne zaoszczędzone pieniądze.

>> fot.: "Niezwykłe zakątki Polski" vip-service.pl


                                                                 >> fot.: Agencja Gazeta, archiwro.blox.pl

Wspominałam wyżej o oświetleniu. W tej kwestii również mamy się czym pochwalić, ponieważ władze Wrocławia przeprowadziły przetarg na firmę, która jak najtaniej dostarczy energię dla mieszkańców.  Wszystko przebiegło prawidłowo, a wiele innych dużych miast wciąż się z tym boryka. Przykładem jest Łódź, która stara się wzorować na Wrocławiu (http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/579241,wroclaw-oszczedza-na-energii-a-lodz,id,t.html)

 Z każdym rokiem pojawia się mniej lampek świątecznych na mieście, zastępują je przede wszystkim ozdoby, na których nie jest tracona energia. Choinka, która staje co roku na rynku jest dodatkową atrakcją dla turystów = dodatkowe pieniądze trafiają do budżetu miasta.

>> fot.: energiaidom.pl
Oprócz tego powstają także energooszczędne budowy, jak biurowce Green Towers, w których zastosowano m.in. energooszczędny system oświetlenia oraz system klimatyzacji wyposażony w energooszczędne silniki.

>> fot.: tuwroclaw.com

Tak oszczędza samo miasto, a jak oszczędzają sami jego mieszkańcy? Już niedługo postaramy się pokazać jak duże różnice widać w tej kwestii u wrocławian.

20 komentarzy:

 1. Świetny pomysł na temat, Wrocław jest pięknym i ciekawym miastem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak dla mnie trzeba mieć niezłą wyobraźnię, żeby w ogóle zacząć oszczędzać i podziwiam ludzi, którzy robią to dłużej niż kilka tygodni/miesięcy:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nawet nie wiedziałam, że we Wrocławiu istnieje takie coś jak energooszczędne budowy!

  OdpowiedzUsuń
 4. świetny tytuł "Wrocław oszczędza z wyobraźnią"! To jedno z tych miast, do którego określenie "wyobraźnia" pasuje najlepiej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Święta się zbliżają i sporo energii pójdzie na wszelkie ozdoby, dobrze że miasto o tym myśli i stara się oszczędzać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ciekawa jestem jak oszczędzają Wrocławianie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. we Wrocławiu na komunikację miejską wydaje się dużo, bo duże miasto, ale to super że władze robią wszystko aby kosztowało to jak najmniej

  OdpowiedzUsuń
 8. racja, dużo osób nie może sobie pozwolić na rezygnację z komunikacji miejskiej bo to jednak też spore miasto :D ale ja preferuje aktywny styl życia i moim odwiecznym towarzyszem jest rower :D oszczędność? wieeeeeelka ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. rzeczywiście w zeszłym roku ozdoby świąteczne były ograniczone ale to dobrze - co za dużo to niezdrowo!

  OdpowiedzUsuń
 10. ciekawie z tymi biurowcami, pierwsze słyszę choć mieszkam we Wrocławiu!

  OdpowiedzUsuń
 11. faktycznie, mieszka się na co dzień we Wrocławiu a nie słyszało się o takich rzeczach

  OdpowiedzUsuń
 12. pięknie oświetlone miasto - nigdy bym nie powiedział że Wrocław oszczędza na tym! świetnie!

  OdpowiedzUsuń
 13. zastanawia mnie w jaki sposób może jeszcze oszczędzać miasto. a dla Wrocławia gratulacje!!

  OdpowiedzUsuń
 14. Wrocław nocą - najpiękniejszy widok na świecie !

  OdpowiedzUsuń
 15. Jarmark świąteczny już jest stawiany. Ciekawy jestem ile w tym roku pójdzie na to pieniędzy, mam nadzieję że jakaś "ekologiczna technologia oszczędzająca" zostanie zastosowana :P

  OdpowiedzUsuń
 16. kocham nasze miasto i cieszę się, że powstają tu takie inicjatywy :)

  OdpowiedzUsuń
 17. ciekawe informacje, nigdy bym nie powiedział że wrocław w jakikolwiek sposób oszczędza ;3

  OdpowiedzUsuń
 18. a Paryż w ogóle nie oszczędza na świątecznym oświetleniu :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jak to nie? ozdób jest dużo, fakt, ale zamontowano energooszczędne LED-owe żarówki! :)

   Usuń
 19. jakoś mniej ozdób świątecznych we Wrocławiu w tym roku i bardzo dobrze

  OdpowiedzUsuń