piątek, 14 lutego 2014

Rozsądne oszczędzanie

Przyszła pora na kolejną grupę wiekową - osoby dorosłe, czyli ci, którzy nie są już studentami, a do emerytury jeszcze im daleko :)
Jak oszczędzają dorośli? Przekonamy się, że przede wszystkim rozsądnie. Po przejrzeniu wywiadów sami zauważycie, że tutaj nie ma niczego wymyślnego. Są to podstawowe rzeczy, które każdy jest w stanie wykonać, jednak uwagę na to zwracają głównie właśnie osoby w tym przedziale wiekowym.
Chodzi tu mianowicie m.in. o gaszenie światła. Chyba każdy się już przekonał, że rachunek za prąd jest zazwyczaj najwyższy w porównaniu do innych, a wyrabiając w sobie kilka nawyków można na tym sporo zaoszczędzić.
Świetną radą, którą usłyszymy w dwóch rozmowach jest płacenie za jakość, nie za markę. Kupując raz coś porządniejszego zyskamy więcej, niż kiedy kupimy coś teoretycznie tańszego o gorszej jakości, ponieważ w tym drugim przypadku po krótkim czasie zakup będzie trzeba powtórzyć.

Zobaczcie, co na temat oszczędzania powiedział nam Pan Wojciech:


Wydawałoby się, że posiadanie samochodu jest wygodne. Owszem, jest, lecz bez niego można sporo zaoszczędzić. Pani Beata opowiedziała nam jeszcze jaki ma cel w oszczędzaniu:


Pani Samanta również ma własne sposoby na oszczędzanie. Tym razem wspomniano o liście zakupów oraz kolejny raz o rachunkach. Jednak Pani Samanta opowiada o swoim teście, który przeprowadziła z rodziną, dzięki któremu przekonała się, że proste czynności mają wielkie znaczenie w oszczędzaniu na co dzień.


Jak słyszeliście wyżej, oszczędzanie nie należy do najprostszych czynności, lecz wyrabiając w sobie nawyki, które jesteśmy w stanie stosować w życiu codziennym - nasz portfel odczuje ulgę! :)

17 komentarzy:

 1. Widać różnicę w grupach wiekowych, tutaj nie ma nic trudnego, czynności które wykonujemy na co dzień można wykonywać... oszczędzając :) Ja też staram się w sobie wyrobić kilka nawyków, jak np. wyłączanie komputera, który u mnie zawsze byl włączony całą noc.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niby proste, a jednak nauka tego wymaga długiego czasu, jednak jest o co walczyć :)

  OdpowiedzUsuń
 3. jakość a nie marka - bardzo dobre stwierdzenie !

  OdpowiedzUsuń
 4. o tak, lista zakupów jest bardzo przydatna. A taki test zużywania energii też jest dobrym pomysłem :)

  OdpowiedzUsuń
 5. myślę, że to głównie kobiety mają taki problem, że jak tylko wejdą do sklepu (bez listy, a czasem nawet z listą :P ) to i tak przywożą dużo więcej zakupów ;) faceci chyba nie odczuwają takich potrzeb kupowania... wszystkiego :)

  OdpowiedzUsuń
 6. U mnie rachunki wciąż duże... Ale przypomniałyście mi i zgasiłam właśnie światło ;) Pora wyrobić w sobie nawyki, bo tak jak mówią ludzie powyżej - to dość trudne, ale później wszystko dzieje się już automatycznie i warto!

  OdpowiedzUsuń
 7. Rachunki, komunikacja miejska, zakupy.. często nawet sobie nie uświadamiamy ile pieniędzy codziennie tracimy, a mogłyby zostać w naszej kieszeni. Pora na zmiany :)

  OdpowiedzUsuń
 8. O tej porze roku warto wyrobić sobie nawyk wyłączania światła bo noc przychodzi coraz szybciej i więcej światła używamy :D
  Lista zakupów też jest dobrym pomysłem gdyż nie marnujemy pieniedzy na zbędne produkty :D

  OdpowiedzUsuń
 9. a ja z ciekawości też przeprowadzę u siebie taki test jak Pani Samanta, zastanawia mnie rzeczywista różnica w kosztach :)

  OdpowiedzUsuń
 10. jak wyznaczam sobie cel to wyżej wspomniane nawyki przychodzą mi automatycznie :P

  OdpowiedzUsuń
 11. święte słowa: "odmawiać sobie przyjemności" - niestety często jest to konieczne, ale później wychodzi nam na dobre ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. ale czasem trzeba sobie pozwolić na jakieś przyjemności :) oczywiście nie za często, żeby nie zbankrutować :D ale raz na jakiś czas nikomu nie zaszkodzi

  OdpowiedzUsuń
 13. Każdy powinien zrobić sobie taki test w domu, może w końcu dotarłoby do nas ile pieniędzy marnujemy na co dzień

  OdpowiedzUsuń
 14. przyznam, że po trzech tygodniach pilnowania się, teraz faktycznie widzę, że wychodząc z pokoju już mi się zdarza automatycznie gasić światło. tak samo jest z telewizorem - jeśli już nie mam ochoty oglądać, po prostu lepiej wyłączyć niż ma robić tylko za tło

  OdpowiedzUsuń
 15. ja jeszcze się muszę ostro pilnować ! :D ale gratuluje

  OdpowiedzUsuń
 16. tytuł posta jak najbardziej odpowiedni do treści i przekazu filmików :)

  OdpowiedzUsuń
 17. brawa dla pani Samanty, taki test pewnie wiele uzmysławia jeśli przekonamy się o tym na własnej skórze. Muszę namówić rodzinę żebyśmy i my spróbowali :)

  OdpowiedzUsuń